Fizjoterapia uroginekologiczna

lut 7, 2023

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem dysfunkcji mięśni dna miednicy.

Jest to najskuteczniejszy sposób działania zachowawczego w przypadłościach, takich jak:

– wysiłkowe nietrzymanie moczu;

– obniżenie narządów miednicy mniejszej;

–  rozejście mięśnia prostego brzucha;

– bolesne miesiączki;

– bolesne współżycia;

–  endometrioza.

Wsparcie u fizjoterapeuty uroginekologicznego znajdą Pacjentki planujące ciążę, będące już w ciąży oraz po porodzie siłami natury lub po cesarskim cięciu.

Nasza doświadczona fizjoterapeutka, mgr Małgorzata Symołon, podczas pierwszej wizyty przeprowadza szczegółowy wywiad i dokonuje oceny stanu mięśni dna miednicy. To pozwala na zaplanowanie indywidualnej terapii z wykorzystaniem powszechnie uznanych i nieinwazyjnych metod fizjoterapeutycznych.

W swojej terapii wykorzystuje także aparat Phenix Liberty, który jest nieocenionym wsparciem w diagnostyce poporodowej, terapii dna miednicy i reedukacji prawidłowych ścieżek aktywacji mięśniowej.

Nasza fizjoterapeutka podkreśla także, że „nie zawsze trzeba mieć ból, dysfunkcje, czy też być w określonym wieku, aby poznać swoje dno miednicy, które często jest tematem tabu, obszarem dziś jeszcze mało poznanym”.

Fizjoterapia uroginekologiczna nie dotyczy jedynie działań diagnostycznych i terapeutycznych, ale jest to również profilaktyka, dzięki której można uniknąć problemów w przyszłości. Są to między innymi wskazówki, jakich czynności unikać, aby nie osłabić mięśni dna miednicy, m.in. noszenie ciężarów, niewłaściwe dźwiganie, czy nieprawidłowa technika kaszlu i kichania.

Profilaktyka w uroginekologii obejmuje także dbanie o higienę narządów rodnych oraz układu moczowo-płciowego, a praca nad poprawą ruchomości narządów wewnętrznych pomoże w zapobieganiu problemom z niepłodnością, bolesnym stosunkiem, czy bolesnym miesiączkowaniem.

Ćwiczenia uroginekologiczne powinny być wykonywane nie tylko przez kobiety ciężarne, ale również przez kobiety w okresie menopauzy. Jest to czas, w którym narządy rodne również mogą doświadczyć obniżenia, dlatego tak ważne są regularne wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który pomoże zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu i pozwoli na cieszenie się komfortem i bezpiecznym współżyciem.

Nie zwlekaj i zapisz się na wizytę ze specjalistką już dziś!