ORTOPEDIA

ORTOPEDIA

Ortopedia to bardzo szeroka dziedzina medycyny, zajmująca się chorobami narządu ruchu. Obejmuje m.in. wady postawy, zmiany zwyrodnieniowe, wszelkiego rodzaju stany zapalne, zakażenia kości lub stawów, uszkodzenia nerwów obwodowych, choroby nowotworowe, występujące w obrębie narządu ruchu, schorzenia układu mięśniowego, choroby metaboliczne czy uwarunkowane genetycznie. Z ortopedią ściśle powiązana jest traumatologia (chirurgia urazowa), która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem, w tym również operacyjnym, wszelkiego rodzaju urazów: złamań, skręceń, zwichnięć kości, stawów, więzadeł, ścięgien.

Do lekarza ortopedy trafiają najczęściej pacjenci uskarżający się na ból, bo to właśnie on jest często pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego.

Lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, zapyta o przebyte choroby. Warto zabrać ze sobą wyniki dotychczas przeprowadzonych badań, np. zdjęcia rentgenowskie odcinków kręgosłupa (szyjnego, piersiowego czy lędźwiowego), na podstawie których ortopeda może ocenić stan kręgosłupa. W razie jakichkolwiek wątpliwości zleca badania, najczęściej RTG, badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową, rezonans magnetyczny. Gdy jest to konieczne, może skierować pacjenta na jeszcze bardziej dokładne badania np. artrografię. To forma badania rezonansem magnetycznym, za pomocą której można zobaczyć szczegółowe struktury stawu. Artrografię zleca się np. przy schorzeniach związanych ze stawem barkowym lub stawem kolanowym. Innym dodatkowym badaniem jest densytometria – to pomiar gęstości mineralnej tkanki kostnej.