PORADNIA STOPY CUKRZYCOWEJ

PORADNIA STOPY CUKRZYCOWEJ

Problemy dotyczące stóp często występują u osób z cukrzycą. Przyczyną są uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych dolnych partii nóg i stóp, wywoływane przez wysokie stężenia cukru we krwi (glukozy). Gdy tak się stanie, pacjent może nie odczuwać w stopie ucisku, bólu lub ciepła. Łatwo wówczas zranić się w stopę. Zadrapanie lub otwarta rana źle kontrolowany poziom cukru we krwi naraża osoby chore na cukrzycę na ryzyko infekcji.
Codzienne noszenie źle dopasowanych butów może spowodować ucisk, który ułatwi pojawienie się odcisków i zgrubień skóry, przez co łatwo zranić stopę.
Niezauważone zadrapanie lub otwarta rana, które nie są odpowiednio leczone, mogą szybko ulec zakażeniu.
W przypadku braku odpowiedniej terapii może powstać na skórze owrzodzenie. Nieleczone na skórze owrzodzenie może powodować infekcje leżącej pod nimi tkanki, sięgające niekiedy do kości. Po wystąpieniu infekcji rana staje się trudniejsza do wyleczenia. Jeśli tak się stanie, istnieje ryzyko wystąpienia poważnego zakażenia kości i czasem konieczna jest amputacja.

Zagrożone są osoby, które:
• utraciły w stopie zdolność normalnego odczuwania (ciepła, zimna, bólu itd.),
• chorują na cukrzycę od ponad 10 lat i ukończyły 60 rok życia,
• cierpią z powodu niewyrównanej cukrzycy,
• po raz kolejny spotykają się z owrzodzeniem na stopie,
• ich stopy mają nieregularny kształt, bolesne guzy na wielkim palcu u nogi (tzw. haluksy) lub inne problemy.

Co robić?

  • Profilaktycznie osoby zagrożone powinny co najmniej raz roku sprawdzać stan swoich stóp. Nawet w przypadku braku ran lub dyskomfortu istotna jest prawidłowa pielęgnacja stopy, aby zapobiegać rozwojowi chorób stóp. Dbanie o swoje stopy oznacza kontrolowanie poziomu cukru, aby zapobiegać uszkodzeniom nerwów i naczyń krwionośnych.
  • Nasi specjaliści ocenią stan stóp, przedyskutują z pacjentem ryzyko rozwoju infekcji stóp lub wystąpienia owrzodzenia. Nauczą odpowiedniej pielęgnacji stóp i ich regularnej, codziennej kontroli.
  • W przypadku istniejących problemów, ran czy też owrzodzeń doświadczeni specjaliściz zachowaniem pełnej antyseptyki przeprowadzą terapię dla stopy cukrzycowej.

ZAPRASZAMY DO NASZEJ KLINIKI