
Pierwszy rok życia dziecka to najważniejszy okres w procesie rozwoju zdolności motorycznych, który ma wpływ na całe życie. Jest to czas bardzo dynamicznych przemian ruchowych, z pozycji leżącej, w której niemowlę przebywa za dwanaście miesięcy ma osiągnąć umiejętność wstawania i chodzenia.
Prawidłowa aktywność fizyczna pociąga za sobą rozwój sfery psychicznej, dlatego okres ten został nazwany rozwojem psychomotorycznym. Rozwinięte w tym wieku nieprawidłowości, np. nieprawidłowe napięcie mięśniowe, mogą w późniejszym okresie spowodować problemy w sferze ruchowej, czyli rozwój wad układu mięśniowo-szkieletowego, np. wady postawy. Dziecko z zaburzeniami motorycznymi może mieć trudności nie tylko z dość banalnymi czynnościami, takimi jak podskoki, rzucanie piłki, prace manualne czy pisanie, ale także w rozwoju emocjonalnym i poznawczym – problemy z koncentracją i nauką oraz rozwojem mowy.
Rodzice muszą mieć wiedzę o ważności rozwoju ruchowego małego dziecka oraz mieć świadomość, że rozwój ten przebiega niejednakowo i jest bardzo zróżnicowany, lecz odznacza się określoną prawidłowością. Unoszenie głowy, siadanie i chodzenie są tak ważne, że zostały nazwane „zwrotnymi punktami rozwojowymi”. Czas ich pojawiania się wykazuje pewne różnice, ale kolejność ich osiągania jest zawsze stała i nie należy tej kolejności zmieniać. Mózg małego człowieka zna etapy zwrotnych punktów rozwojowych, a świadomi rodzice będą odpowiednio wspiera i stymulować swoje dziecko w osiąganiu tych umiejętności. W pierwszym roku życia malucha warto zasięgnąć opinii specjalisty, aby mieć pewność, że nasze dziecko prawidłowo się rozwija. – mówi dr n. med. i n. o zdr. Aneta Popieluch – fizjoterapeuta.
W naszej klinice nauczymy młodych rodziców odpowiedniej PIELĘGNACJI NOWORODKA TZW. HANDLING, która ma za zadanie wspierać dziecko w prawidłowym rozwoju motorycznym tym samym zapobiegać rozwojowi nieprawidłowych wzorców ruchowych, a co za tym idzie mechanizmów kompensacyjnych, z których następnie może rozwinąć się wada postawy, nieprawidłowy model chodu, zaburzenia integracji sensorycznej.
W przypadku stwierdzenia zaburzeń motorycznych niemowląt prowadzimy terapię. Pracujemy nad neutralizacją mechanizmów kompensacyjnych oraz wad postawy. Stosowane przez nas metody neurorozwojowe mają na celu przywrócenie prawidłowego modelu chodu czy eliminację zaburzeń integracji sensorycznej – dodaje Aneta Popieluch.
Pamiętajmy, że wcześnie wykryte nieprawidłowości w rozwoju ruchowym, a także wczesne wykrycie dysfunkcji w narządach wzroku, słuchu, narządu równowagi czy dotyku pozwoli na wczesne stymulowanie prawidłowego rozwoju dziecka, co wpłynie na harmonijny, wszechstronny rozwój małego dziecka, minimalizując skutki ewentualnych zaburzeń.
Serdecznie zapraszamy do umawiania wizyt u naszych ekspertów. Zadzwoń do nas: 501 514 056