Trychologia

Trychologia

to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób włosów oraz skóry owłosionej głowy.

Najczęstszym problemem, który skłania pacjentów do odwiedzenia gabinetu Trychologa jest wypadanie włosów, którego skrajną postacią jest łysienie.

Zjawisko to choć powszechne, nie powinno być jednak lekceważone, gdyż powodowane być może różnymi przyczynami, i mieć przebieg zarówno odwracalny jak i trwały.
Trychologa powinno się odwiedzić również , gdy zaobserwujemy zmiany na skórze głowy, takie jak suche płatki łupieżu, zbierającą się oleista substancja za paznokciami po wcześniejszym podrapaniu się po głowie, zaczerwienienie czy skupiska krostek.

Impulsem aby przyjrzeć się swoim włosom, mogą być także problemy ze swędzącą skórą głowy, bądź uczucie jej nadmiernego ściągnięcia.
Podstawa to trafna diagnoza, do której używa się elektronicznych mikroskopów, kamer cyfrowych czy analizy pierwiastkowej włosa.

Szybka diagnoza i w porę rozpoczęte leczenie, pozwoli uchronić się od nieprzyjemnych konsekwencji z tym związanych, dlatego warto sprawdzić, czy niepokojące nas objawy są zjawiskiem fizjologicznym czy też chorobowym. Leczenie zmian może odbywać się zarówno przy pomocy specjalistycznych preparatów jak i stosowania zróżnicowanych zabiegów.