
Ocenia się, że co piąty Polak cierpi z powodu żylaków, które stanowią kłopot nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Przewlekła niewydolność żył należy do chorób cywilizacyjnych, a do czynników jej ryzyka zalicza się m.in. wiek i uwarunkowania genetyczne, a także przewagę stojących lub siedzących aktywności i przebytą zakrzepicę naczyń żylnych. Bolesne i inwazyjne praktyki usuwania żylaków to już przeszłość. Do nowoczesnych metod należy między innymi zabieg z wykorzystaniem światła lasera.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przeciwskazaniem do wykonania laserowego usuwania żylaków może być ciąża, nieleczona cukrzyca, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia krzepliwości krwi. Z tego i wielu innych powodów decyzję o laserowym usuwaniu musi poprzedzić konsultacja ze specjalistą flebologiem. Określenie stopnia zaawansowania niewydolności żylnej i ustalenie, gdzie tworzą się zastoje umożliwia badanie ultrasonograficzne Doppler. Przed laserowym usuwaniem żylaków należy dodatkowo wykonać morfologię i skonsultować jej wyniki. Na podstawie szczegółowego wywiadu lekarz może zalecić odstawienie przyjmowanych leków, w tym antykoncepcji. W dniu zabiegu warto pamiętać o wygodnym ubraniu, w tym obuwiu na płaskiej podeszwie. Nie ma konieczności powstrzymania się od posiłku. Przed wyjściem z domu można zjeść lekkie śniadanie.
Na czym polega laserowe usuwanie żylaków?
Zabieg polega na wprowadzeniu do wnętrza naczynia krwionośnego cewnika emitującego światło lasera. Uwalniana energia powoduje obkurczanie naczynia, a następnie jego zamknięcie i zwłóknienie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i w zależności od rozległości obszaru trwa nie dłużej niż 60 minut. Wykorzystanie lasera pozwala na przeprowadzenie leczenia w krótkim czasie, bez konieczności wykonywania zbędnych nacięć na skórze, dzięki czemu pacjent może samodzielnie opuścić nasze Centrum Medyczne. Skuteczność zabiegu jest bardzo wysoka i wynosi 90-95%, a efekty laserowego usuwania są widoczne znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych, inwazyjnych metod.
Postępowanie po zabiegu
Warto pamiętać, że najważniejszym celem zabiegu nie jest efekt estetyczny, ale leczenie objawów przewlekłej choroby niewydolności żył. Usuwanie żylaków jest jedynie elementem procesu, dlatego tak ważne jest, aby stosować się do zaleceń lekarza również po zabiegu. Do dobrych praktyk należy m.in. noszenie pończoch uciskowych, spacerowanie nawet dwa-trzy razy dziennie przez minimum dwa tygodnie, rezygnacja z nadmiernego wysiłku oraz długich podróży samolotem i samochodem. Dodatkowo w miarę możliwości należy odpoczywać z uniesionymi nogami, unikać wysokich temperatur, w tym gorących kąpieli i bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne. Ważne jest, aby pozostawać pod stałą opieką specjalistów. Centrum Medyczne VenaMed zapewnia kompleksową diagnostykę flebologiczną z wykorzystaniem najnowszego sprzętu.
Skorzystaj z możliwości, które daje Ci nowoczesna medycyna – umów się na zabieg laserowego usuwania żylaków w VenaMed!