Ortopodologia

Ortopodologia

Ortopodologia jest nowym, dynamicznie rozwijającym się działem podologii, którego domeną są zniekształcenia, wady wrodzone, nabyte jak i defekty pourazowe powstające w obrębie aparatu ruchu. W Centrum Medyczne Venamed diagnozujemy a także podejmujemy działania profilaktyczne i lecznicze w obrębie stopy, stawu skokowo-goleniowego i stawu kolanowego, jako elementu składowego narządu ruchu.

Pierwsza wizyta u ortopodologa obejmuje ocenę napięcia mięśniowego, ruchomości w stawach i budowy stopy.  Analizujemy wyniki badań diagnostycznych rtg, usg stawów w tym kręgosłupa. Korzystając z wysokospecjalistycznej aparatury diagnostycznej oceniamy biomechanikę kończyn dolnych. Takie holistyczne podejście pozwala nam na szybkie i precyzyjne ustalenie właściwego postępowania leczniczego.

Naszymi pacjentami są dzieci z wadami stóp i kręgosłupa, osoby dorosłe z halluxami, płaskostopiem, tendencją do urazów (ostroga piętowa, zapalenia ścięgna Achillesa, zapalenie ścięgna podeszwowego), stanów przeciążeniowych w obrębie kończyn dolnych. Każdy z pacjentów otrzymuje poradę dotyczącą obuwia i wprowadzenie do gimnastyki stóp.

Posiadamy duże doświadczenie w pracy z osobami aktywnymi fizycznie jak i sportowcami, u których higiena i pielęgnacja stóp odgrywa kluczową rolę.

Po diagnozie pomożemy w dopasowaniu obuwia, zaproponujemy zestaw ćwiczeń i zaprojektujemy indywidualna wkładkę dedykowana konkretnej stopie.

Jak przygotować się do wizyty diagnostycznej u Ortopodologa i co obejmuje badanie

 • Jeśli posiadasz badanie diagnostyczne (rtg, usg) nie tylko stóp ale także innych stawów, zabierz je ze sobą.
 • Bardzo często zmiany w obrębie stóp przenoszą się na inne stawy naszego organizmu powodując bóle przeciążeniowe stawu kolanowego, biodrowego czy kręgosłupa. Wyniki Twoich badań pozwolą na dokładniejsze zrozumienie problemu w obrębie całego aparatu ruchu i jednocześnie będą wskazówką do wykonania wkładek, likwidujących problemy nie tylko w obrębie stóp ale także innych stawów.
 • Przy dopasowaniu wkładek bardzo istotne jest odpowiednio dobrane obuwie. But musi być dopasowany do stopy a nie jak to często bywa stopa do buta. Dlatego bardzo prosimy o zabranie ze sobą na wizytę 2, 3 par ulubionych butów. Duet: buty i indywidualnie zaprojektowana wkładka sprawi, że bardzo szybko, już po pierwszych kilkunastu krokach stwierdzimy, że zmienił się komfort chodzenia, a dolegliwości ustąpiły.
 • Każdy pacjent zostanie poddany badaniu diagnostycznemu, które obejmuje:
 • Badanie fizjoterapeutyczne (kliniczna ocena stanu narządu ruchu),
 • Badanie na PODOSCAN 2D Foot Cad – zaawansowane narzędzie do cyfrowej analizy podeszwowej strony stóp. Dzięki natychmiastowemu wydrukowi w skali 1 do 1. Uzyskujemy informacje o przestrzennym ukształtowaniu wysklepienia stopy, oceniamy stopień koślawości palucha i kąt szpotawości palca,
 • VIDEOGRAFIA 2D system kamer w jakości Full HD robiących zdjęcie/film jednocześnie umożliwiający szczegółową analizę postawy ciała, w tym: szpotawości, koślawości kolan i pięt, asymetrii miednicy łopatek, barków, trójkątów talii oraz ustawienia głowy. Oprogramowanie umożliwia również dowolne pomiary jak np. analizę wielkości „garbu żebrowego” oraz pomiary „zakresu ruchomości”
 • PLATFORMA FreeMED  oceniająca obciążenia stóp w staniu i chodzie. Dodatkowo służy do oceny równowagi i zaburzeń koordynacji wzrokowo ruchowej oraz precyzyjnej oceny zaburzeń chodu i lokomocji. Urządzenie pokazuje precyzyjnie którą częścią stopy „pacjent/badany” mocniej naciska na podłoże.

Efektem tak przeprowadzonych badań jest:

 • Trafna diagnoza budowy stopy, miejsc nadmiernych przeciążeń na stopie,
 • Optymalna terapia i profilaktyka,
 • Precyzyjnie dopasowane wkładki lub korekta.