REHABILITACJA DZIECI I MŁODZIEŻY

REHABILITACJA DZIECI I MŁODZIEŻY

W naszej klinice szczególną opieką obejmujemy dzieci i młodzież. Zajmujemy się leczeniem schorzeń narządu ruchu w tym urazów w obrębie stawów. Dzisiejszy tryb życia spowodował powstawanie asymetrii, skrzywień kręgosłupa i wad postawy. Schorzenia te dotyczą dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Tworzenie się nieprawidłowości w zakresie postawy ma charakter wieloczynnikowy.

Kręgosłup stanowi główną oś oraz środek asymetrii dla ciała. Wszelkie odchylenia, które powstają w wieku dziecięcym, ostatecznie prowadzą do rozwoju zmian zwyrodnieniowych i powstania zespołów bólowych kręgosłupa w przyszłości. Największe znaczenie dla ich rozwoju ma brak wystarczającej aktywności fizycznej i spędzanie wielu godzin przed telewizorem czy komputerem, często w nieprawidłowo przyjmowanych pozycjach siedzących. Prowadzi to do zaburzeń mięśniowych, które w konsekwencji mogą być przyczyną powstania zmian patologicznych osi ciała i rozwoju wad postawy.

Im wcześniej wady postawy zostaną rozpoznane oraz im wcześniej będzie wdrożona rehabilitacja tym większe są szanse na zahamowanie bądź cofnięcie dysfunkcji. Zwykle wady postawy dotyczą jednocześnie kilku obszarów układu ruchu dziecka, dlatego istotne jest, aby badanie obejmowało całą sylwetę.

Zapraszamy na wnikliwą diagnostykę i ocenę postawy ciała i ukształtowania kończyn dolnych w tym stóp. Doświadczony fizjoterapeuta wykonuje testy mięśniowe, ocenę zakresów ruchu a także stosuje videografię i platformy dynamometryczne. Tak przeprowadzona diagnostyka jest podstawą do zastosowania profilaktyki lub dobrania indywidulnego programu ćwiczeń.

Do każdego z pacjentów podchodzimy indywidualnie, analizujemy pozycję w jakiej najczęściej przebywa dziecko, obuwie, nawyki ruchowe, uprawiany sport oraz występowanie podobnych dysfunkcji u rodziców. Duży nacisk kładziemy na edukacje młodych pacjentów z myślą o ich dorosłym życiu.